Tissot - T122.223.11.033.00
T122.223.11.033.00 Carson Premium Lady Moonphase Stainless Steel / Silver/ Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.223.11.033.00 (aka: T1222231103300) |
| Name: | T122.223.11.033.00 Carson Premium Lady Moonphase Stainless Steel / Silver/ Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium Lady Moonphase reference T122.223.11.033.00 has a Stainless Steel case with a diameter of 32.00mm, which holds a quartz movement by ETA with date at 3:00 and moonphase indicator at 6:00. The dial is Silver.