Tissot - T122.407.22.031.00
T122.407.22.031.00 Carson Premium Powermatic 80 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.407.22.031.00 (aka: T1224072203100) |
| Name: | T122.407.22.031.00 Carson Premium Powermatic 80 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium Powermatic 80 pairs clean and timeless looks with contemporary sizing. The 'Powermatic 80' movement powering this watch offers 80 hours of power reserve once fully wound. Reference T122.407.22.031.00 finds both the case as well as the bracelet partially PVD-coated in yellow gold. The dial is silver.