Tissot - T122.407.36.033.00
T122.407.36.033.00 Carson Premium Powermatic 80 Rose Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.407.36.033.00 (aka: T1224073603300) |
| Name: | T122.407.36.033.00 Carson Premium Powermatic 80 Rose Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium Powermatic 80 pairs clean and timeless looks with contemporary sizing. The 'Powermatic 80' movement powering this watch offers 80 hours of power reserve once fully wound. Reference T122.407.36.031.00 has a rose gold PVD-coated case. The dial is silver.