Tissot - T122.410.16.043.00
T122.410.16.043.00 Carson Premium Quartz 40 Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.410.16.043.00 (aka: T1224101604300) |
| Name: | T122.410.16.043.00 Carson Premium Quartz 40 Stainless Steel / Blue / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium Quartz pairs a timeless look with contemporary sizing and a state-of-the-art quartz movement by ETA. Reference T122.410.16.043.00 has a blue dial and matching strap.