Tissot - T122.417.16.011.00
T122.417.16.011.00 Carson Premium Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.417.16.011.00 (aka: T1224171601100) |
| Name: | T122.417.16.011.00 Carson Premium Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Carson Premium Chronograph Quartz pairs elegant, timeless looks with a contemporary case size and a quartz movement by ETA. Reference T122.417.16.011.00 has a silver dial paired with a brown leather strap.