Tissot - T71.3.129.21
T71.3.129.21 Carson Quartz 26.8 Yellow Gold / Champagne / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T71.3.129.21 (aka: T71312921) |
| Name: | T71.3.129.21 Carson Quartz 26.8 Yellow Gold / Champagne / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.80 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot Carson has a solid 18k yellow gold case with a diameter of 26.8mm, which houses a quartz movement by ETA. It features a champagne dial.