Tissot - T71.3.189.74
T71.3.189.74 Carson Quartz 27 Yellow Gold / MOP / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T71.3.189.74 (aka: T71318974) |
| Name: | T71.3.189.74 Carson Quartz 27 Yellow Gold / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Quartz with reference T71.3.189.74 has a solid 18k yellow gold case with a diameter of 27mm. Time is indicated on a mother-of-pearl dial by means of a quartz movement by ETA.