Tissot - T95.1.183.31
T95.1.183.31 Carson Automatic 27 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T95.1.183.31 (aka: T95118331) |
| Name: | T95.1.183.31 Carson Automatic 27 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Carson Automatic Lady has a stainless steel case of 27mm. It is powered by the automatic ETA 2671 caliber, which can be seen through its caseback.