Tissot - T95.2.483.51
T95.2.483.51 Carson Automatic 35.5 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T95.2.483.51 (aka: T95248351) |
| Name: | T95.2.483.51 Carson Automatic 35.5 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Carson Automatic has a stainless steel case of 35.5mm. The crown and two rows of links of its bracelet are gold plated. This watch is powered by the automatic ETA 2824-2 caliber, which can be seen through its caseback.