Tissot - T099.207.16.118.00
T099.207.16.118.00 Chemin des Tourelles Powermatic 32 Stainless Steel / MOP / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T099.207.16.118.00 (aka: T0992071611800) |
| Name: | T099.207.16.118.00 Chemin des Tourelles Powermatic 32 Stainless Steel / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot Chemin des Tourelles has a case with a modest diameter of 32mm, which nonetheless houses a 'Powermatic' self-winding movement with a power reserve of 80 hours. The movement can be admired through the back. This version is fitted with a bold red strap.