Tissot - T099.405.16.418.00
T099.405.16.418.00 Chemin des Tourelles 42 Stainless Steel / Skeleton / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T099.405.16.418.00 (aka: T0994051641800) |
| Name: | T099.405.16.418.00 Chemin des Tourelles 42 Stainless Steel / Skeleton / Strap |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles Squelette was introduced at BaselWorld 2014. This watch pairs a 42mm case -in either plain or rose gold PVD-plated stainless steel- with a semi-skeletonized version of ETA's caliber 6496. The open-worked dial has Roman numerals at the cardinal points and stick indexes for the other hours.