Tissot - T099.407.16.047.00
T099.407.16.047.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 42 Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T099.407.16.047.00 (aka: T0994071604700) |
| Name: | T099.407.16.047.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 42 Stainless Steel / Blue / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles (Turret Path) is named after the street where Tissot was founded back in 1907 - and where its headquarters are still located today. The present watch has a stainless steel case of 42mm, which houses a self-winding 'Powermatic' movement with 80 hours of power reserve. The dial has a mix of stick indexes and Roman numerals on a blue sunburst canvas.