Tissot - T099.408.22.038.00
T099.408.22.038.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 COSC 42 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T099.408.22.038.00 (aka: T0994082203800) |
| Name: | T099.408.22.038.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 COSC 42 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot Chemin des Tourelles, named after the street where Tissot was founded back in 1907, is powered by a COSC-certifed version of the self-winding 'Powermatic 80' movement. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold. The dial is silver.