Tissot - T099.429.16.058.00
T099.429.16.058.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 GMT 42 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T099.429.16.058.00 (aka: T0994291605800) |
| Name: | T099.429.16.058.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 GMT 42 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles GMT pairs classic looks with contemporary sizing and tech. The case measures 42mm across at a height of 12.52mm; it holds a self-winding 'Powermatic' caliber with second time zone. The version pictured here has a black dial.