Tissot - T139.407.11.091.00
T139.407.11.091.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 42 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T139.407.11.091.00 (aka: T1394071109100) |
| Name: | T139.407.11.091.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 42 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles T139.407.11.091.00 was introduced in 2023. This watch has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber C07.111 ' Powermatic 80'. The dial is Green.