Tissot - T139.807.22.038.00
T139.807.22.038.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 39 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T139.807.22.038.00 (aka: T1398072203800) |
| Name: | T139.807.22.038.00 Chemin Des Tourelles Powermatic 80 39 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles T139.807.22.038.00 was introduced in 2023. This watch has a Stainless Steel case of 39.00mm, partially PVD-coated in rose gold, which houses the self-winding caliber C07.111 ' Powermatic 80'. The dial is Silver.