Tissot - T139.836.36.441.00
T139.836.36.441.00 Chemin Des Tourelles Squelette PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
| Reference: | T139.836.36.441.00 (aka: T1398363644100) |
| Name: | T139.836.36.441.00 Chemin Des Tourelles Squelette PVD / Black |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Chemin des Tourelles T139.836.36.441.00 was introduced in 2024. This watch has a pvd-coated Stainless Steel case of 39.00mm, which houses the self-winding caliber C07.601 ' Powermatic 80'. The movement can be admired both through the case back as well as via the open-worked dial.