Tissot - T035.207.16.011.00
T035.207.16.011.00 Couturier Automatic Ladies White
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.207.16.011.00 (aka: T0352071601100) |
| Name: | T035.207.16.011.00 Couturier Automatic Ladies White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The TIssot Couturier Automatic Ladies is a smaller version of the full-size Couturier Automatic. This watch has a stainless steel case of 32 mm and is powered by the automatic ETA 2824 movement, which can be seen through its see-through caseback.