Tissot - T035.207.16.116.00
T035.207.16.116.00 Couturier Powermatic 80 32 Stainless Steel / MOP / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.207.16.116.00 (aka: T0352071611600) |
| Name: | T035.207.16.116.00 Couturier Powermatic 80 32 Stainless Steel / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot Couturier Powermatic 80 has a case with a diameter of 32mm, which makes it particularly suitable for ladies. The modest size notwithstanding it still packs a self-winding movement with 80 hours of power reserve, which can be admired through the case back. As pictured it has a mother-of-pearl dial with diamond-set indexes.