Tissot - T035.210.11.016.00
T035.210.11.016.00 Couturier Quartz Ladies
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.210.11.016.00 (aka: T0352101101600) |
| Name: | T035.210.11.016.00 Couturier Quartz Ladies |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Quartz Ladies is a smaller version of the full-size Couturier Quartz. Its stainless steel measures 32mm across, housing the quartz F05.111 movement. The present version has diamond-set indexes.