Tissot - T035.210.16.051.01
T035.210.16.051.01 Couturier Quartz 32 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.210.16.051.01 (aka: T0352101605101) |
| Name: | T035.210.16.051.01 Couturier Quartz 32 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Quartz Lady has a case with a diameter of 32mm, which is water resistant up to 100 meters. Time is indicated by a set of dauphine hands through an ETA quartz movement. As pictured, the Couturier has a black dial and matching black leather strap.