Tissot - T035.407.11.031.01
T035.407.11.031.01 Couturier Powermatic 80 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.407.11.031.01 (aka: T0354071103101) |
| Name: | T035.407.11.031.01 Couturier Powermatic 80 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Powermatic 80 T035.407.11.031.01 has a stainless steel case and a matching bracelet. The dial is silver. It is powered by a 'Powermatic 80' movement.