Tissot - T035.407.11.051.01
T035.407.11.051.01 Couturier Powermatic 80 39 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.407.11.051.01 (aka: T0354071105101) |
| Name: | T035.407.11.051.01 Couturier Powermatic 80 39 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Powermatic 80 has a case of 39mm, which holds a self-winding 'Powermatic 80' movement with 80 hours of power reserve. The day and date are displayed on arched shaped windows at 12:00 and 6:00 respectively. The version shown has a black dial and stainless steel bracelet.