Tissot - T035.407.16.051.00
T035.407.16.051.00 Couturier Automatic Day-Date Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.407.16.051.00 (aka: T0354071605100) |
| Name: | T035.407.16.051.00 Couturier Automatic Day-Date Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Automatic Day-Date is a wristwatch with a stainless steel case of 39mm and an automatic ETA 2834 movement. Its lines are said to be inspired by great fashion designers'.. Besides this Day-Date version several other models exist with both quartz and mechanical movements.