Tissot - T035.410.11.051.00
T035.410.11.051.00 Couturier Quartz Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.410.11.051.00 (aka: T0354101105100) |
| Name: | T035.410.11.051.00 Couturier Quartz Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Couturier Quartz is in its present form has a stainless steel case of 39mm that houses its caliber F06.161 quartz movement. Time is indicated through a set of 'dauphine' style hands.