Tissot - T035.614.36.051.01
T035.614.36.051.01 Tissot Couturier Automatic Chronograph 43 Rose Gold PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.614.36.051.01 (aka: T0356143605101) |
| Name: | T035.614.36.051.01 Tissot Couturier Automatic Chronograph 43 Rose Gold PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier T035.614.36.051.01 is one of the flagship models of the Couturier range. The stainless steel, rose gold PVD-coated case measures a respectable 43mm across. It houses a self-winding movement with chronograph and windows for both the day and the date.