Tissot - T035.617.11.051.00
T035.617.11.051.00 Couturier Quartz Chronograph Stainless Steel / Black / BRacelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Couturier |
| Reference: | T035.617.11.051.00 (aka: T0356171105100) |
| Name: | T035.617.11.051.00 Couturier Quartz Chronograph Stainless Steel / Black / BRacelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Couturier Quartz Chronograph has a stainless steel case of 41mm, water-resistant up to 100 meters. It is powered by the quartz caliber G10.211; another version powered by G10.961 also exists. The placement of the subdials and their functionality is slightly different among the two variations.