Tissot - T52.5.121.12
T52.5.121.12 Desire Quartz 27 Yellow Gold PVD / White / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Desire |
| Reference: | T52.5.121.12 (aka: T52512112) |
| Name: | T52.5.121.12 Desire Quartz 27 Yellow Gold PVD / White / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Desire reference T52.5.121.12 has a stainless steel case with yellow gold PVD-coating and a silver dial. It is powered by a quartz movement by ETA.