Tissot - T033.210.11.013.00
T033.210.11.013.00 Dream Quartz 28 Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T033.210.11.013.00 (aka: T0332101101300) |
| Name: | T033.210.11.013.00 Dream Quartz 28 Stainless Steel / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This Tissot Dream has a case of 28mm, which holds a quartz movement (ETA 803.112) with date display.