Tissot - T033.410.16.013.01
T033.410.16.013.01 Dream Quartz 38 Stainless Steel / White / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T033.410.16.013.01 (aka: T0334101601301) |
| Name: | T033.410.16.013.01 Dream Quartz 38 Stainless Steel / White / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Dream is a gentleman's wristwatch with a classic look. The case measures 38mm across. It holds a quartz movement with central seconds and date. Reference T033.410.16.013.01 has a white dial with Roman numerals.