Tissot - T129.210.11.013.00
T129.210.11.013.00 Dream Lady Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T129.210.11.013.00 (aka: T1292101101300) |
| Name: | T129.210.11.013.00 Dream Lady Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot Dream reference T129.210.11.013.00 has a Stainless Steel case of 28.00mm, which holds a quartz movement (caliber F04.115) with central seconds and date display. The dial is White.