Tissot - T129.407.16.051.00
T129.407.16.051.00 Dream Swissmatic 42 Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T129.407.16.051.00 (aka: T1294071605100) |
| Name: | T129.407.16.051.00 Dream Swissmatic 42 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This Tissot Dream reference T129.407.16.051.00 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which holds a self-winding movement (caliber C15.111 'Swissmatic') with central seconds and date display. The dial is Black.