Tissot - T129.410.36.261.00
T129.410.36.261.00 Dream Quartz 42 Yellow Gold / Ivory
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T129.410.36.261.00 (aka: T1294103626100) |
| Name: | T129.410.36.261.00 Dream Quartz 42 Yellow Gold / Ivory |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot Dream reference T129.410.36.261.00 has a Stainless Steel case of 42.00mm -PVD-coated in yellow gold- , which holds a quartz movement (caliber F06.115) with central seconds and date display. The dial is Ivory.