Tissot - T914.210.46.017.00
T914.210.46.017.00 Rose Dream Quartz Ladies Steel Back
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T914.210.46.017.00 (aka: T9142104601700) |
| Name: | T914.210.46.017.00 Rose Dream Quartz Ladies Steel Back |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Rose Dream Quartz is a round ladies watch that comes in a slim rose gold case. It is available with either a stainless steel or a full rose gold back; the present model having the former. Powering this watch is the ETA caliber 956.112 movement.