Tissot - T914.407.76.058.00
T914.407.76.058.00 Rose Dream Automatic
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T914.407.76.058.00 (aka: T9144077605800) |
| Name: | T914.407.76.058.00 Rose Dream Automatic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Rose Dream Automatic is a classically styled gentleman's watch with a rose gold case. It is powered by the automatic ETA 2824-2 movement, which can be admired through its see-through caseback. Time is indicated through a pair of sharp 'alpha' style hands.