Tissot - T914.410.76.057.00
T914.410.76.057.00 Rose Dream Quartz
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Dream |
| Reference: | T914.410.76.057.00 (aka: T9144107605700) |
| Name: | T914.410.76.057.00 Rose Dream Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Rose Dream Quartz is a round gentleman's watch that comes in a slim rose gold case. It is available with either a stainless steel or a full rose gold back; the present model having the latter. Powering this watch is the ETA caliber 955.412 movement.