Tissot - T057.210.16.117.01
T057.210.16.117.01 Everytime Small Stainless Steel / MOP / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T057.210.16.117.01 (aka: T0572101611701) |
| Name: | T057.210.16.117.01 Everytime Small Stainless Steel / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Everytime reference T057.210.16.117.01 has an elegant stainless steel case with a diameter of 28mm. The mother of pearl has Arabic numerals at the cardinal points, plus a diamond-set heart at 10:00. It is powered by a quartz movement by ETA.