Tissot - T057.910.16.117.00
T057.910.16.117.00 Everytime Tonneau Stainless Steel / MOP / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T057.910.16.117.00 (aka: T0579101611700) |
| Name: | T057.910.16.117.00 Everytime Tonneau Stainless Steel / MOP / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 24.70 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot Everytime has a barrel-shaped (tonneau) case measuring approx. 24.7mm from 3:00 to 9:00. Inside ticks away a quartz movement by ETA. Ref. T057.910.16.117.00 has a mother-of-pearl dial.