Tissot - T109.210.11.053.00
T109.210.11.053.00 Everytime Small Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T109.210.11.053.00 (aka: T1092101105300) |
| Name: | T109.210.11.053.00 Everytime Small Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Everytime Small has a case with a modest diameter of 30mm, which holds a quartz movement by ETA. It is available in a number of variations. Reference T109.210.11.053.00 has a black dial with Roman numerals.