Tissot - T109.210.36.031.00
T109.210.36.031.00 Everytime Small Yellow Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T109.210.36.031.00 (aka: T1092103603100) |
| Name: | T109.210.36.031.00 Everytime Small Yellow Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Everytime Small has a case with a modest diameter of 30mm, which holds a quartz movement by ETA. It is available in a number of variations. Reference T109.210.36.031.00 has a yellow gold PVD-coated case and a silver dial.