Tissot - T109.410.11.033.10
T109.410.11.033.10 Everytime Medium Jungfraubahn Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T109.410.11.033.10 (aka: T1094101103310) |
| Name: | T109.410.11.033.10 Everytime Medium Jungfraubahn Edition |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Everytime Medium ref. T109.410.11.033.10 was created in partnership with the Jungfraubahn, one of Switzerland's most famous railroad tracks. It features an engraved caseback.