Tissot - T109.410.11.072.00
T109.410.11.072.00 Everytime Medium Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T109.410.11.072.00 (aka: T1094101107200) |
| Name: | T109.410.11.072.00 Everytime Medium Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Everytime medium has a case of 38mm, which houses a quartz movement with central seconds. It is available in a large number of configurations. As pictured it features a stainless steel case and matching bracelet, plus a black dial with Arabic numerals.