Tissot - T109.610.16.037.00
T109.610.16.037.00 Everytime Large Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T109.610.16.037.00 (aka: T1096101603700) |
| Name: | T109.610.16.037.00 Everytime Large Stainless Steel / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Everytime Large pairs a classic look with a contemporary case size of 42mm. This watch is powered by a quartz movement with central seconds. The Everytime Large is available in a number of configurations; in its present form it features a silver dial with Arabic numerals.