Tissot - T143.210.11.011.01
T143.210.11.011.01 Everytime Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T143.210.11.011.01 (aka: T1432101101101) |
| Name: | T143.210.11.011.01 Everytime Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Everytime T143.210.11.011.01 has a stainless steel case of 34.00mm and a Silver dial. This watch is powered by a quartz movement with central seconds (caliber F05.412).