Tissot - T143.410.11.041.00
T143.410.11.041.00 Everytime Gent Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Everytime |
| Reference: | T143.410.11.041.00 (aka: T1434101104100) |
| Name: | T143.410.11.041.00 Everytime Gent Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Everytime T143.410.11.041.00 has a stainless steel case of 40.00mm and a Blue dial with sunburst effect. This watch is powered by a quartz movement with central seconds (caliber F06.412).