Tissot - T094.210.11.121.00
T094.210.11.121.00 Flamingo Stainless Steel / Black MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Flamingo |
| Reference: | T094.210.11.121.00 (aka: T0942101112100) |
| Name: | T094.210.11.121.00 Flamingo Stainless Steel / Black MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Flamingo is a ladies watch. The stainless steel case measures 30.00 across, housing a quartz movement by ETA (caliber F03.111). With reference T094.210.11.121.00, the dial is Black mother-of-pearl.