Tissot - T094.210.33.116.00
T094.210.33.116.00 Flamingo PVD Yellow Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Flamingo |
| Reference: | T094.210.33.116.00 (aka: T0942103311600) |
| Name: | T094.210.33.116.00 Flamingo PVD Yellow Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Flamingo is a ladies watch. The stainless steel case measures 30.00 across, housing a quartz movement by ETA (caliber F03.111). With reference T094.210.33.116.00, the dial is White mother-of-pearl. Both case and bracelet are PVD coated in yellow gold