Tissot - T098.407.26.052.00
T098.407.26.052.00 Gentleman Swissmatic
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T098.407.26.052.00 (aka: T0984072605200) |
| Name: | T098.407.26.052.00 Gentleman Swissmatic |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Gentleman Swissmatic reference T098.407.26.052.00 has a stainless steel case with a PVD-coated bezel. Inside ticks a 'Swissmatic' movement, which can be admired through the case back.