Tissot - T127.407.11.041.00TYO
T127.407.11.041.00TYO Gentleman Powermatic Stainless Steel / Ginza
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T127.407.11.041.00TYO (aka: T1274071104100TYO) |
| Name: | T127.407.11.041.00TYO Gentleman Powermatic Stainless Steel / Ginza |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman reference T127.407.11.041.00TYO is a limited edition of 30 pieces created in honor of the opening of the Tissot boutique in the Ginza district of Tokyo, Japan. This watch has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm and a blue dial. Power comes from caliber C07.811, a self-winding movement with silicon balance spring. The case back is engraved with a Ginza x Tissot drawing by illustrator Koji Toyama.