Tissot - T127.407.11.081.00
T127.407.11.081.00 Gentleman Powermatic Open Heart Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T127.407.11.081.00 (aka: T1274071108100) |
| Name: | T127.407.11.081.00 Gentleman Powermatic Open Heart Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman Poweematic Open Heart T127.407.11.081.00, introduced in 2022, has a Stainless Steel case of 40.00. The Grey dial has a cut-out between 10 and 12, which reveals the caliber C07.601 within.